Comenius v posledním roce

2000 - 2001

Ani se nechce věřit, že naše tříletá spolupráce se školami z Velké Británie (Mexborough), Belgie (Koolskamp) a Itálie (Porpetto) v rámci projektu Evropské unie COMENIUS již skončila. Tedy její oficiální část, organizovaná a dotovaná EU, protože naše přátelství bude pokračovat i nadále.

Vítáme hostyV minulém školním roce se učitelé i žáci naší školy podíleli na přípravě schůzky koordinátorů projektu, která se konala v listopadu 2000. Do školy byli pozváni zástupci tisku a rádia. Koordinátoři zhodnotili dosavadní spolupráci a její výsledky, ale také naplánovali další projekt, do kterého by se školy chtěly zapojit už ve školním roce 2002/2003. Bude samozřejmě záležet na tom, podaří-li se nám získat grant, protože škol snažících se o zapojení do mezinárodní spolupráce je stále více. Zbývá teď zkontaktovat některé další školy např. z Německa, Dánska, Finska a Maďarska.

Všechny školy se zaměřily na vytvoření mezinárodního loga, které by co nejvýstižněji vyjadřovalo myšlenku "Společně v Evropě". Každá škola vypracovala několik návrhů a prostřednictvím e-mailu byla vybrána jedna verze, která bude reprezentovat naši vzájemnou tříletou spolupráci.

Ve všech partnerských školách proběhla soutěž o nejlepší kresbu školní budovy, vítězné práce byly zaslány hlavnímu koordinátorovi, který zajistí vytištění "partnerské pohlednice".

Žáci všech škol se zabývali historií partnerských zemí, a to prostřednictvím biografií osobností zobrazených na některých bankovkách. Z českých osobností byli vybráni Karel IV., J. A. Komenský a T. G. Masaryk. Při návštěvě anglické školy měly učitelky naší školy možnost sledovat, jak si s tímto náročným úkolem poradili žáci nejvyšších ročníků Montagu Junior School v Mexborough.

Červen byl velice náročný měsíc především z hlediska společenského, neboť nás navštívily 2 učitelky z Mexborough. Kromě tradiční náplně návštěvy připravila skupinka žáků 9. A připravila našim hostům vlastní program a prokázala tak své kvality nejen jazykové, ale i organizační.

Loňská 9.A s Johnem Scatchardem v zoo.      Paní učitelka Romana Navrátilová s anglickými pomocníky.

Koncem června navštívily 2 vyučující naší školy Mexborough, kde strávily 2 dny společně s anglickými kolegy v jejich škole nejen v běžných vyučovacích hodinách, ale také při sportovních utkáních a slavnostním shromáždění. Na závěr pekly s anglickými dětmi jablkový závin, což může být bráno jako motivace do dalšího projektu, jehož součástí bude mezinárodní kuchařka.

Mgr. Vlasta Nováková