eTwinning - novinky

eTwinning English Français

eTwinning ("e" jako elektronické, evropské a "twinning" jako párování, síťování) je nová aktivita mezinárodní spolupráce škol, kterou vytvořila Evropská komise v rámci evropského programu eLearning v roce 2005. Do této aktivity se může zapojit každá škola a každý učitel z 29 zemí Evropy.
eTwinning umožňuje vstoupit do mezinárodní spolupráce, vytvářet společné projekty a komunikovat napříč Evropou se virtuální rovině. Nástrojem pro takovou komunikaci je portál www.etwinning.net, kde je v současné době registrováno více jak 75 000 evropských škol a téměř 4 000 projektů. Veškerá komunikace a spolupráce probíhá prostřednictvím internetu a speciálně vytvořeného virtuálního prostředí TwinSpace.

Naše škola je do tohoto projektu zaregistrována od školního roku 2007/2008. Nějakou chvíli trvalo hledání vhodné partnerské školy, ale i tato etapa je prostřednictvím portálu poměrně snadná. Protože učím francouzštinu, můj zájem se zaměřil na školy komunikující francouzsky. Nakonec jsem navázala partnerství s rumunskou školou z města Bistrita. Projekt jsme nazvali "Ma ville ancienne et moderne en meme temps" – "Moje město starobylé a moderní zároveň". Vzájemně jsme si představili naše pracovní týmy – na Hálkové žáky loňské 9. A a 8. A a na škole Avram Biancu 2 skupiny žáků 12 – 14ti letých, prostřednictvím e-mailů.
V prostředí TwinSpace jsme uveřejnili prezentace našich zemí, regionů a měst. Hlavní náplní našeho projektu mělo být srovnání historie našeho města a její současnosti v různých podobách (fotografie, prezentace, videa apod.) Bohužel musím napsat „mělo být“, protože v této fázi rumunská škola přestala komunikovat a tím pádem i spolupracovat. Projekt tedy nebyl dokončen, ale i toto riziko virtuální spolupráce obnáší.
Ve školním roce 2009/2010 práce v rámci aktivity eTwinning pokračuje. Tentokrát jsem společně s francouzskými skupinami žáků uzavřela dvě mezinárodní virtuální partnerství. Třída 7. A pracuje na projektu s názvem "L´hiver dans la vision de l´enfant" - “Zima očima dětí“ a našimi partnery se staly dvě školy z Rumunska a jedna škola z Řecka. Pokusíme se trochu si ve francouzštině pohrát s tématem zimy.

Našimi partnery jsou:
Anastasie Koralli, A Arsakeio Dimotiko, Řecko
Gabriela Chitu, SCOALA NR 2,TITU, Rumunsko
Mois Marinela, SCOALA GENERALA CU CLASELE I-VIII NR.6 VULCAN, Rumunsko

Druhý projekt je směřován k Vánocům a virtuální spolupráci ve francouzštině si při něm vyzkoušejí holky a kluci z 8. A. Jedná se o krátkodobý projekt unikátní tím, že je do něj zapojeno 100 škol z 23 zemí Evropy (Francie, Řecko, Turecko, Holandsko, Rumunsko, Německo, Belgie, Dánsko, Litva a další). Kromě krátkého představení země, města a školy budeme rozesílat po celé Evropě virtuální pohlednice k Vánocům.

Výsledné práce z obou virtuálních partnerství si prohlédněte v sekci Práce žáků.

PhDr. Libuše Lipenská, učitelka francouzštiny