Fakultní základní škola Olomouc

13. 06. 2018 - Příběhy našich sousedů

Projekt Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace POST BELLUM pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Žáci mají za úkol vyzpovídat pamětníka, natočit jeho vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, filmovou nebo psanou reportáž či dokument.

Na podzim 2018 přišla k nám do školy s nabídkou na spolupráci koordinátorka projektu pro město Olomouc paní Magdalena Hýrková. V hodině dějepisu jsem se snažila žáky 9. tříd motivovat k zapojení do projektu a největší zájem projevily děvčata z 9. B Barbora Heinzová, Valerie Geprtová a Debora Dvořáková. Vše se odvíjelo od nápadu Debory popovídat si s její tetou, která je židovského původu a jejíž táta přežil koncentrační tábor v Osvětimi.

Do projektu jsme tedy šly s představou zpracování jejího životního příběhu. Samotnému setkání s paní Milenou Slaninovou předcházelo několik workshopů, které byly zaměřeny na to, jak si s pamětníkem povídat, jak klást otázky, jak vybrat to podstatné, jak pracovat s nahrávací technikou nebo jak najít hlavní dějovou linku. Pak už přišlo na řadu to hlavní – návštěva u paní Slaninové, která žije v Ostravě a pracuje jako předsedkyně Židovské obce města Ostravy. Setkání proběhlo ve velmi přátelské atmosféře a přivezly jsme si víc jak 2 hodiny obrazového i hlasového záznamu.

Pak nastala ta nejtěžší práce – vybrat to podstatné a vše skloubit dohromady, aby výsledný film zaujal nejen porotu. Ještě jsme s děvčaty absolvovaly workshop s profesionálním střihačem a pak už bylo jen na nich, co vytvoří. Výsledkem byl krátký film (max. 4 minutový), který přiblížil ty nejzajímavější momenty v životě naší pamětnice. K tomu bylo nutné sepsat životopis a vše odeslat v daném termínu k publikování.

5. června 2018 nás čekal závěr naší půlroční práce – Závěrečné prezentace všech prací. Proběhly ve velmi milé a lehce napjaté atmosféře – vždyť šlo o soutěž!!

Holky zabodovaly i při své závěrečné prezentaci, kterou vylepšily úvodní scénkou na téma židovského zvyku zvaného „tašlich“.

Jejich práce skončila na krásném třetím místě celkově z deseti prezentovaných. Půl roku naší společné práce bylo tedy zakončeno, i přes některé obtíže hlavně technického charakteru, úspěšně.

Děkuji organizaci Post Bellum za skvělou spolupráci a děvčatům ještě jednou blahopřeji k velkému úspěchu.

PhDr. Libuše Lipenská, učitelka dějepisu

Pokud budete mít chuť shlédnout některý z realizovaných projektů stačí se podívat na: www.pribehynasichsousedu.cz

Anebo aspoň navštivte naši Fotogalerii!

Zpět na výpis aktualit »