4. 03. 2020 - Vymazat paměť

V únoru 2020 jsme měli vzácnou příležitost přivítat u nás ve škole paní Miriam MOURYC – zástupkyni Mezinárodní školy pro výuku o holokaustu Jad Vašem z Jeruzaléma. Paní Mouryc nám v rámci projektu Světlo paměti . představila jednu z moderních metod výuky o holokaustu s názvem Vymazat paměť.

Součástí semináře byla také ukázková hodina, kterou vedla s našimi žáky 9. B. Měli možnost pracovat s opravdu velmi zajímavým materiálem – pohlednicemi, které vytvořili studenti Neri Bloomfield School z Haify a mají vyjadřovat jejich osobní pohled na různorodé aspekty Šoa. Nejvíce zaujaly pohlednice mizejících stop ve vysychající hlíně, které mají připomenout, že „Čas plyne a generace přeživších holokaust pozvolna mizí. Vybavujeme si jejich příběhy stále mlhavěji, bez detailů a prožitků“.

Seminář byl pořádán pro učitele dějepisu Olomouckého kraje. Zájem byl velký a očekávání naplněna zajímavými informacemi o fungování Jad Vašem, jako bohatého zdroje informací a svědectví této doby. Součástí byly také ukázky rozhovorů s pamětníky, které odkryly jejich osudy z období pobytu v koncentračních táborech i po konci války. Pro zpestření programu semináře nás paní Mouryc naučila židovský tanec.

Na závěr semináře jsme dostali spoustu zajímavých materiálů pro výuku pro 1. i 2. stupeň.

Fotodokumentace

PhDr. Libuše Lipenská, vyučující dějepisu